Un Kurabiyesi Tarifi, Nasıl Yapılır ?

Un Kurabiyesi Tarifi

Un kurabiyesi bir çok kişinin bildiği ve sevdiği kurabiye tarifidir. Hem çok pratik yapılmasıyla hem de çok lezzetli olmasında dolayı bir çok kişinin yemek masasında Un Kurabiyesi’ni görebilirsiniz. Yapımı yaklaşık olarak 30-35 dakika sürmesi ve çok masraflı olmaması en güzel özelliğidir.

Misafirlerinize özel günleriniz de veya 5 çayında ikram edebileceğiniz en güzel kurabiyedir. Misafirleriniz yaptığınız bu un kurabiyesine bayılacaklardır. Ben bugün baklava dilimi şeklinde un kurabiyesi yaptım. Siz dilerseniz baklava dilimi, yuvarlak, ay çöreği şeklinde de yapabilirsiniz. Aşağı da baklava dilimi oluşturduktan sonra çatal yardımıyla çizmenizi söyledim bunu çatal ile hafifçe bastırarak da yapabilirsiniz.

Şimdiden bu tarifi yapacak olan arkadaşlara kolay gelsin. Diğer tariflerimize bakmayı unutmayın. Arkadaşlarınıza tarifdunyam.com’u önermeyi de unutmayın. 🙂

Püf Nokta : Fırından tepsiyi çıkardıktan sonra orta sıcaklığa geldikten sonra üzerine pudra şekerini ilave ediniz.

Malzemeler :

> 125 Gram margarin
> 1 Çay bardağı sıvı yağ
> 1 Çay bardağı nişasta
> 1 Çay bardağı pudra şekeri
> 1 Paket vanilya
> Alabildiği kadar un

Üzeri İçin :

> Pudra Şekeri

Yapılışı :

Un kurabiyesi için öncelikle 125 gram margarini oda sıcaklığında bekletelim. Ardından 1 çay bardağı sıvı yağı ve 1 çay bardağı pudra şekerini yoğurma kabına koyalım. Bunları karıştıralım. Sonrasında oda sıcaklığın da beklettiğimiz 125 margarini ve 1 çay bardağı nişastayı da yoğurma kabına ilave edelim. Bu malzemeleri iyice karıştıralım. Daha sonrasın da 1 paket vanilyayı kaba ilave edelim. Yoğurma kabına alabildiği kadar unu ilave edelim. Yoğurmaya başlayalım. Kulak memesi kıvamına gelene kadar yoğuralım.

Kulak memesi kıvamına geldikten sonra hamurdan yumaklar oluşturalım. Bütün yumakları şerit haline getirdikten sonra baklava şeklinde bıçak yardımıyla keselim. Parçaları oluşturduktan sonra çatal yardımıyla parçaların üzerini çizelim. Bütün parçaların üzerini çatal yardımıyla çizdikten sonra tepsiye dizelim.

150 derece de ısıtılmış olan fırına tepsiyi yerleştirelim. Yaklaşık olarak 20 dakika fırında pişmesini bekleyelim. 20 dakika geçtikten sonra fırından çıkaralım. Tepsiyi soğuması için bekletelim. Kurabiyelerin sıcaklığı çok soğumadan yani orta sıcaklığında olduğunda üzerine pudra şekeri serpiştirelim. Pudra şekerini serpiştirdikten sonra misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

Afiyet Olsun.

Bir önceki yazımız olan Ev Yapımı Cevizli Baklava Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizde baklava nasıl yapılır, baklava tarifi ve ev yapımı baklava hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir