Pratik Akşam Yemeği Menüsü #2

Pratik Akşam Yemeği Menüsü #2

Bu hafta ki pratik akşam yemeği menüsünde tavada tavuk kızartma, kereviz yemeği ve makarna var. Çat kapı gelen misafirlerinize ve yemek hazırlamak için kısa bir vaktiniz varsa bu menüyü hazırlayabilirsiniz. Hem çok pratik olan hem de çok lezzetli olan bu yemeklerin tadına hiç kimse hayır diyemeyecektir.

Kereviz yemeğinde ki püf nokta 1 adet portakalı sıkıp suyunu tencereye eklemektir. Portakal kereviz yemeğine daha da fazla lezzet katmaktadır. Ekşi sevenler için portakal yerine 1 adet limonu da sıkıp ilave edebilirsiniz.

Şimdiden bu tarifi yapacak olan arkadaşlara kolay gelsin.

Menü :

> Tavada tavuk kızartma
> Kereviz Yemeği
> Makarna

Malzemeler :

Tavada Tavuk Kızartma Malzemeler :

> Tavuk Pirzola
> 1 Su bardağı su
> 1 Tatlı kaşığı tuz

Kereviz Yemeği Malzemeleri :

> 1 Kilogram kereviz
> 1 Adet Portakal
> 1 Orta Boy Soğan
> 2 Adet Havuç
> Yarım Çay bardağı zeytin yağı
> Yarım Çay bardağı sıvı yağ
> 1 Tatlı kaşığı tuz
> 2 Adet Kesme şeker

Makarna Malzemeleri :

> 1 Paket Makarna
> 5 Su bardağı su
> 2 Tatlı kaşığı tuz
> 1 Yemek kaşığı margarin
> 3 Yemek kaşığı sıvı yağ

Yapılışları :

Tavada Tavuk Kızartma Yapılışı :

Öncelikle tavuk pirzolayı tavaya koyalım. 1 su bardağı suyu tavaya ilave edelim. Ardından 1 tatlı kaşığı tuzu da ilave edelim ve tencerenin kapağını kapatalım. Bir taşım kaynadıktan sonra ocağın ateşini kısalım. Suyu çekinceye kadar pişirelim. Tavuğun yağı çıkınca tavuğun diğer tarafını da pişirmek için çevirelim. Pişmesi için bekleyelim. Kızarana kadar pişirelim.

Kereviz Yemeği Yapılışı :

Öncelikle kerevizleri soyalım, ikiye bölelim. Yarım ay şeklince 2 santim genişliğinde keselim. Soğanları ince ince yarım ay şeklinde doğrayalım. Havuçları ufak ufak doğrayalım.

Pişireceğimiz tencerenin içine kerevizlerin bir kısmını tabanını kapatacak şekilde koyalım.Sonrasında üzerine soğanları yarım ay şeklinde koyalım. Havuçları da tencereye ilave edelim. Geri kalan kerevizleri de tencerenin içine koyalım. 1 tatlı kaşığı tuzu ve 2 adet kesme şekeri de ilave edelim. Ardından 1 adet portakalı sıkıp tencerenin içine ilave edelim. Yarım çay bardağı sıvı yağı ve yarım çay bardağı zeytin yağı da tencereye koyalım.

Ocağın altını açalım ve bir taşım kaynadıktan sonra kısık ateşte pişirelim. Toplamda 40-45 dakika da kereviz yemeği hazır olacaktır.

Makarna Yapılışı :

Öncelikle 5 su bardağı suyu, 2 tatlı kaşığı tuzu ve 1 yemek kaşığı sıvı yağı tencereye koyalım. Kaynamasını bekleyelim. Kaynadıktan sonra 1 paket makarnayı tencereye koyalım. Makarna haşlanana kadar pişirelim. Makarna haşlandıktan sonra suyu süzelim. Makarnanın suyunu süzdükten sonra tencereye 1 yemek kaşığı margarini ve 2 yemek kaşığı sıvı yağı ilave edelim. Koyduğumuz yağlar eridikten sonra tencerenin içine süzdüğümüz makarnayı ilave edelim. 5 dakika daha kısık ateşte pişirelim.

3 çeşit yemeğimizi kısa sürede yaptıktan sonra servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun.

 

Bir önceki yazımız olan Kıymalı Bamya Tarifi, Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizde bamya tarifi, kıymalı bamya ve kıymalı bamya malzemeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Pratik Akşam Yemeği Menüsü #2” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir